W II półroczu mijającego roku szkolnego uczniowie klas I – VI OSM I st. w Krośnie wzięli udział w programie Cybernauci. Była to kontynuacja działań rozpoczętych w ubiegłym roku szkolnym, w których uczestniczyła cała społeczność szkolna: uczniowie, nauczyciele i rodzice.

Program ten jest kompleksowym projektem kształtowania bezpiecznego zachowania w sieci realizowany przez fundację Nowoczesna Polska w partnerstwie z Collegium Civitas. Przeprowadziliśmy szereg działań promujących świadome korzystanie z Internetu i technologii informacyjno-komunikacyjnych, były to m.in. pogadanki i prelekcje prowadzone przez nauczyciela oraz uczniów z klasy V OSM I st., konkursy i quizy dla najmłodszych, prace plastyczne, a także aktywny udział w szkolnym Dniu Bezpiecznego Internetu.

W działania te byli zaangażowani wszyscy uczniowie klas I-VI OSM I st., ale na szczególne wyróżnienie zasługują uczniowie klasy V OSM I st.:
Martyna Jaracz, Łukasz Kuschel, Kornelia Lechowicz, Julia Ostoia-Szmyd, Kornelia Paszyńska, Aleksandra Steliga, Karolina Trybus, Julia Urba i Aleksandra Ziembicka.

Autorką fotografii jest Anna Borkowska z kl. II OSM II st.

Za udział w programie i konkursie Cybernauci otrzymaliśmy certyfikaty:

Projekt był finansowany ze środków Ministra Edukacji Narodowej i został objęty honorowym patronatem przez Ministerstwo Cyfryzacji, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.

 

Ale to jeszcze nie wszystko!

Piątoklasiści mają na swoim koncie jeszcze jedno interesujące przedsięwzięcie: odpowiadając na zaproszenie Fundacji Orange postanowiliśmy aplikować do programu #SuperKoderzy.

#SuperKoderzy to ogólnopolski program edukacyjny Fundacji Orange, którego kluczowym elementem jest nauka programowania. Adresowany jest on do szkół podstawowych oraz uczniów w wieku 9–12 lat. W czasie trwania programu dzieci uczą się programowania, podstaw robotyki i poznają świat nowych technologii nie tylko na informatyce, ale również na lekcjach matematyki, przyrody, historii czy języka polskiego.
Podczas spotkań przyszli #SuperKoderzy uczą się programowania w praktyce i pogłębiają wiedzę z danego przedmiotu. Rozwijają też kreatywność, umiejętność logicznego myślenia i pracy w zespole.

Warunkiem przystąpienia do rywalizacji konkursowej było złożenieformularza zgłoszeniowegowraz z uzasadnieniem oraz nakręcić krótki, 30 sekundowy filmik.

W tej edycji jury wybrało 170 szkół spośród 925 zgłoszonych. Niestety, tym razem nie udało się nam dostać do projektu. Żal jest nam również dlatego, że każda z wybranych szkół otrzyma grant na zakup robotów i pomocy dydaktycznych niezbędnych do prowadzenia zajęć programowania.

W konkursowym filmiku wystąpili Martyna Jaracz, Łukasz Kuschel, Julia Ostoia-Szmyd, Aleksandra Steliga i Karolina Trybus z klasy V OSM I st. Należy dodać, że są oni też autorami pomysłu „na film”, słów piosenki oraz choreografii.

Filmik nakręcił Bartłomiej Sawicki z kl. V OSM II st.

Szkoda, że tym razem nam się nie udało, ale za rok znów spróbujemy, bo jesteśmy #SuperKreatywni:):):)!

Koordynatorem zadań w ramach programu i konkursu Cybernauci oraz programu #SuperKoderzy była p. Agata Sawicka

 <= obejrzyj filmik