Kacper Żaromski z Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie zdobył pierwsze miejsce na konkursie „Musica Classica” w Moskwie.

W dniach 12-19 listopada br. odbywał się XX Międzynarodowy Konkurs – Festiwal „Musica Classica” w Moskwie. Uczestniczyło w nim około 200 osób z Rosji, Chin, Białorusi, Ukrainy oraz Polski. Wśród nich był Kacper Żaromski z klasy fortepianu Doroty Skibickiej. Kacper, jako najmłodszy, konkurował głównie ze studentami akademii muzycznych i w swojej grupie wiekowej obejmującej roczniki 1999-1995 zdobył pierwsze miejsce.

– Była to niezwykła podróż do kraju wielkich kontrastów. Zobaczenie tego kraju było bardzo inspirującym doświadczeniem i myślę, że pomoże mi w zrozumieniu dzieł rosyjskich kompozytorów. – powiedział Kacper Żaromski. – Cieszy mnie sukces Kacpra, a także fakt, że mieliśmy możliwość poznania bogactwa kultury i doświadczenia niezwykłej życzliwości tamtejszych ludzi. – dodaje Dorota Skibicka. 

Na konkursie Kacper Żaromski prezentował utwory M.Ravela, S.Rachmaninowa i A.Skriabina. Na koncercie laureatów wykonał Etiudę – Obraz D-dur op.39 nr 9 S.Rachmaninowa.
Organizatorami konkursu była Rosyjska Akademia Muzyczna im. Gnesinych w Moskwie i Narodowy Instytut Muzyki im. Schnitkego w Moskwie.
Jest to już drugi, spektakularny sukces Kacpra na międzynarodowym konkursie pianistycznym. W lipcu tego roku zdobył on II miejsce, gdzie I nie przyznano, na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Budapeszcie, a także Nagrodę Specjalną Narodowego Instytutu F.Chopina w Warszawie dla zwycięzcy konkursu.
Warto dodać, że Kacper Żaromski jest też stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niedawno, razem z koleżanką ze szkoły Pauliną Pietruszą, uczennicą z klasy gitary Jarosława Stompla, odbierali stypendia na Zamku Królewskim w Warszawie.