Roman Syrek urodził się 4 września 1952 roku w Zimnej Wodzie. Naukę gry na akordeonie rozpoczął w wieku 11 lat w Ognisku Muzycznym w Jaśle. Następnie kontynuował naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Krośnie.

Jeszcze w czasie nauki (1971) podjął pracę w Społecznym Ognisku Muzycznym w Krośnie, a po ukończeniu studiów w Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale instrumentalnym i uzyskaniu tytułu magistra sztuki, powrócił jako nauczyciel do Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Krośnie, gdzie pełnił również funkcję kierownika sekcji. W 1981 roku został laureatem I nagrody w konkursie improwizacji jazowej Złota Tarka w Warszawie. W naszej szkole pracował do roku 1983. Jako wybitny artysta, puzonista i akordeonista koncertował m.in. z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, a także z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji Studio S1 pod dyr. Andrzeja Trzaskowskiego. Wiele lat życia spędził w Australii, natomiast po powrocie do Krosna koncertował z wieloma lokalnymi zespołami, m.in. z Iwo Dixie Jazz Band.

W imieniu całej Społeczności Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie składamy Rodzinie i Bliskim wyrazy współczucia.

Daniel Eibin
Dyrektor ZSM