W dniach 9-19 lipca 2021r. odbyliśmy wraz z biurem Arka ciekawą i bogatą programowo wycieczkę na Kaszuby i Pomorze. Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej wraz z krótkim zapisem punktów programu, który realizowaliśmy w poszczególnych dniach.

Dzień 1, 9.07. – wyjazd z Krosna w godzinach nocnych

Dzień 2, 10.07. Toruń: wizyta w Żywym Muzeum Piernika połączona z warsztatami, zwiedzanie Domu Mikołaja Kopernika wraz z multimedialna ekspozycją, katedra, Stare Miasto, Ratusz, Krzywy Dom, ruiny Zamku Krzyżackiego.

Dzień 3, 11.07. Kaszuby. Zwiedzanie skansenu we Wdzydzach Kiszewskich, Będomin – wizyta w dworku Józefa Wybickiego – obecnie jedyne w Polsce i na świecie Muzeum Hymnu Narodowego, Kartuzy – kolegiata wpisana na listę zabytków UNESCO. Przyjazd do Jastrzębiej Góry.

Dzień 4, 12.07. - korzystanie z kąpieli słonecznych i morskich na plaży w Jastrzębiej Górze. Nasza pierwsza wycieczka pod okiem miejscowej Pani Przewodnik prowadziła do Słowińskiego Parku Narodowego, w którym poznaliśmy charakterystyczną roślinność. Po pokonaniu wydm ruchomych czeka nas nagroda – spotkanie z Bałtykiem. Po 2- godzinnym odpoczynku ruszyliśmy przez sosnowy las do latarni Czołpin.

Dni 5 i 6 tj. 13 i 14 .07. spędziliśmy na miejscu korzystając z uroków naszego pięknego morza. Spacerowaliśmy też promenadą w miasteczku. Wieczorami wracaliśmy na zachody słońca, choć niektórzy woleli pograć w „nogę” na boisku przy naszym ośrodku.

Dzień 7, 15.07. – całodniowa wycieczka do Gdańska. Katedrę Oliwską zwiedziliśmy z naszą Panią Pilot Krystyną Kłosowską. Podziwialiśmy wnętrze świątyni i wysłuchaliśmy koncertu organowego. W Gdańsku, dzięki Pani Przewodnik Monice poznaliśmy starą i nową historię Gdańska, zwiedziliśmy Katedrę bogatą w zabytki sztuki sakralnej, kościół św. Brygidy ze wspaniałym bursztynowym ołtarzem, Kościół Mariacki, Starówkę, odbyliśmy spacer nad Motławą. Czas wolny spędziliśmy w tętniącym życiem Śródmieściu, podziwiając rzędy starych kamieniczek i fontannę Neptuna. Ostatnim punktem wizyty w Gdańsku był przejazd na Płw. Westerplatte.

Dzień 8, 16.07. – wycieczka na Hel. Na Półwyspie Helskim pospacerowaliśmy po porcie, do najdalej położonej plaży. Wzięliśmy też udział w pokazie karmienia fok.

Dzień 9, 17.07. – wycieczka do Sopotu i Gdyni. Do sopockiego molo szliśmy szerokim bulwarem im. Bohaterów Monte Cassino, przy którym znajdują się liczne restauracje, kluby, sklepy, ciekawe budynki, np. Krzywy Domek oraz pomnik niedźwiedzia Wojtka. (Niedźwiedź Wojtek został adoptowany przez żołnierzy 22 kompanii, pomagał zaopatrywać w artylerię 2 Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa. Wojtek brał udział w bitwie o Monte Cassino. W jednostce nadano mu stopień kaprala). Gdynia – do Akwarium Gdyńskiego podeszliśmy Skwerem Kościuszki podziwiając port gdyński i stojące w nim rożnego rodzaju statki. Następnie zawitaliśmy do Gdyńskiego Akwarium, które skrywa faunę i florę środowiska wodnego i wodno-lądowego. Kolejnym punktem naszego programu było zwiedzanie ORP Błyskawica, a na zakończenie pobytu w Gdyni odbyliśmy rejs po porcie.

Dzień 10, 18.07. pożegnaliśmy Bałtyk i Jastrzębią Górę. Ostatnim punktem naszego programu była największa warownia gotycka - Zamek Krzyżacki w Malborku. 3 godzinne zwiedzanie obejmowało najważniejsze miejsca na zamku: komnaty, sale rycerskie, balowe i reprezentacyjne, ponadto sypialnie, zamkową kuchnię i 2 dziedzińce. Zaskoczeniem było podłogowe ogrzewanie. Wspaniałe wrażenia zrobiły na nas zbiory Muzeum Zamkowego, a w nim m.in. ogromna kolekcja bursztynu.

Po zwiedzaniu i posiłku wyjechaliśmy do Krosna. Zdrowi i z głową pełną wrażeń wróciliśmy do domów późną nocą.
Była to już 10 wycieczka zorganizowana dla nas przez Arkę. Wprawdzie w poprzednich latach podróżowaliśmy po Europie (ostatnio Italia 2019), lecz zgodnie stwierdzamy, że nasz kraj bogaty w liczne zabytki i cudowne miejsca, jest w równym stopniu wart zwiedzania.
Zapraszamy na kolejną wycieczkę w okresie wakacyjnym – program już wkrótce.
Renata Zajdel