Organizatorami tego wyjątkowego koncertu był Zespół Szkół Muzycznych w Krośnie oraz Regionalne Centrum Kultur Pogranicza. W piątkowy wieczór 21 lutego, przy komplecie krośnieńskiej i nie tylko, publiczności, na sali widowiskowej RCKP mieliśmy zaszczyt i przyjemność przedstawić 4-aktową operę „Cztery pory roku” z muzyką Andrzeja Mozgały do libretta Urszuli Mozgały.

Dzieło, nieprzypadkowo powstałe w Roku Moniuszkowskim 2019, inspirowane jest twórczością St. Moniuszki, zaś treść libretta ułożono wg polskiego roku obrzędowego. Dzieło Andrzeja Mozgały zostało skomponowane dla potrzeb Akademii Chóralnej i Projektu Śpiewająca Polska. Jego premiera miała miejsce 21 października 2019 r. w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Wykonawcami było kilkaset uczniów regionu podkarpackiego, wśród nich gościnnie wystąpiły chór i orkiestra Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Krośnie, a całość poprowadziła Magdalena Sokołowska-Faryj. Wykonanie dzieła A. Mozgały w Krośnie zostało zainicjowane przez Dyrygentki chóru i orkiestry OSM II st. Do udziału w koncercie zaproszono solistów SSM II st. w Krośnie, kilka najbliższych zespołów z regionu oraz Nauczycieli i Absolwentów Szkoły Muzycznej w Krośnie.

Wykonawcy:

Aneta Aszlar, sopran
Hanna Mazur, sopran
Krystian Wołczański, baryton
soliści Społecznej Szkoły Muzycznej II stopnia w Krośnie przygotowanie Monika Fabisz
Adam Sudoł, tenor, I LO w Krośnie przygotowanie Krzysztof Trybus
Wiktoria Kuroń, Kinga Pojnar, Agnieszka Pająk - recytacje
Chór „Kamerton” przy Szkole Podstawowej w Haczowie przygotowanie Marta Sobota
Chór „Canto” Szkoły Podstawowej nr 12 w Krośnie przygotowanie Iwona Pelczar
Chór „Sokoliki” Szkoły Podstawowej nr 1 we Frysztaku przygotowanie Magdalena Wiśniowska
Chór I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Kopernika w Krośnie przygotowanie Krzysztof Trybus
Chór Zespołu Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie przygotowanie Krzysztof Trybus
Chór Mieszany Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Krośnie przygotowanie Renata Zajdel
Orkiestra Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Krośnie pod dyrekcją Magdaleny Sokołowskiej-Faryj
Klasa Taneczna VIII „c” Szkoły Podstawowej nr 1 im. St. Szafera w Mielcu pod patronatem Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu choreografia - Marzena Gawrońska kierownik muzyczny - Kazimierz Kozioł


23 części Opery stanowiły nie tylko pieśni chóralne na chór dziecięcy czy mieszany, ale także pieśni solowe. Dopełnieniem były recytacje oraz co ważne – tańce – te dodały operze charakteru i ożywiały sceniczną akcję.
Koncert cechował rozmach i sprawność, a każda prezentacja była gromko oklaskiwana. Na zakończenie, prowadząca konferansjerkę Mariola Rybczak, w pierwszej kolejności podziękowała wszystkim przybyłym oraz Dyrektor RCKP – Pani Dorocie Cząstce. Kolejno na scenę poproszono także kompozytora - Pana Andrzeja Mozgałę oraz solistów, dyrygentów poszczególnych zespołów, recytatorów oraz choreografów. Słowa uznania i podzięki usłyszały także dyrygentki chóru i orkiestry OSM II st. Renata Zajdel koncert zainicjowała i poczyniła starania, aby doprowadzić do jego realizacji w Krośnie, przygotowała chór OSM II st. Pani Magdalena Sokołowska przygotowała orkiestrę OSM II st. i poprowadziła całość koncertu. Słowa wdzięczności za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia zostały skierowane do nauczycieli naszej szkoły, absolwentów oraz klasy maturalnej – oni wszyscy wsparli szkolną orkiestrę. Na koniec Mariola Rybczak zaprosiła słuchaczy na kolejne koncerty organizowane przez ZSM.
Koncert operowy z pewnością był pięknym przykładem promocji naszej szkoły w środowisku, a pełna sala widowiskowa RCKP świadczy o potrzebie tego typu wydarzeń. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć autorstwa Pana Pawła Fiejdasza oraz nagrania, które dokonał Pan Wojciech Rąpała.

Renata Zajdel