W bieżącym roku mija 150 lat od stworzenia przez Dymitra Mendelejewa układu okresowego pierwiastków. Dla uczczenia tego ważnego wydarzenia ONZ i Unesco ogłosiły rok 2019 Międzynarodowym Rokiem Układu Okresowego (IYPT 2019).

Z tej okazji na całym świecie organizowane są różne wydarzenia, np. konferencje naukowe, sympozja, konkursy itp.

Jednym z nich był konkurs plastyczny ArtworkCompetition 2019 ogłoszony przez cenione czasopismo naukowe „Chemistry: A EuropeanJournal”.

Organizator konkursu zachęciłdo przygotowania prac związanych z tablicą Mendelejewa, mogła to być fotografia, kolaż lub odręczny rysunek. Konkurs był otwarty, mógł w nim wziąć udział każdy bez względu na wiek oraz miejsce zamieszkania na całym świecie.

Uczniowie naszej szkoły przygotowali piękne prace konkursowe. W konkursie wzięli udział Maja Banicka, Ania Baran, Kuba Bienia, Maks Cieślik, Weronika Dubiel, Kornelia Paszyńska, Julia Smulska i Zuzia Wyrostek.

Ponadto wysłaliśmy zdjęcie „żywego układu okresowego”, które wykonali Państwo Katarzyna i Grzegorz Lenko, a w organizację sesji zdjęciowej zaangażowali się uczniowie klasy I OSM II stopnia. Na tej fotografii, która została wykonana 13 marca 2019 roku są prawie wszyscy uczniowie oraz kilkoro nauczycieli naszej szkoły.

Wyniki konkursu poznaliśmy dopiero podczas wakacji, początkowo tylko na FB.

Jury (prof. Valentin Ananikov - Rosyjska Akademia Nauk, Jean-FrancoisNierengarten - CNRS, Angela Casini - Cardiff University oraz zespół redakcyjny "Chemistry: A EuropeanJournal") przyznało 3 nagrody następującym uczestnikom:

I - VíctorDuarteAlaniz (Meksyk)
II - YuliiaOleksii (Ukraina)
III - Joanna Cwynar-Wojtonis (Polska).

Mimo, że nie zdobyliśmy nagród, to jednak nasze prace zostały dostrzeżone i wyróżnione przez jurorów: kilka dni temu otrzymaliśmy certyfikat finalisty konkursu, a w niedalekiej przyszłości zagościmy na łamach „Chemistry: A EuropeanJournal”.

Niebawempokażemy w szkole nasze wyróżnione prace.

Wszystkim dziękuję za zaangażowanie i gratuluję wyróżnionym uczniom!