Niezwykle ciepło będziemy wspominać Koncert Oratoryjny zorganizowany 3.03. br. w strzyżowskiej kolegiacie. Był on muzyczną kontynuacją styczniowego koncertu w krośnieńskiej farze, kiedy to obok występów a cappella, 3 zespoły chóralne wraz z solistkami i orkiestrą OSM II st., wykonały Glorię D-dur Antonio Vivaldiego.

Zaproszenie do Strzyżowa skierował do nas pomysłodawca tego koncertu – prof. Grzegorz Oliwa, a organizatorami byli: Burmistrz Strzyżowa, Dom Kultury „Sokół” oraz Parafia p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Strzyżowie. W I części licznie zgromadzeni melomani wysłuchali repertuaru sakralnego a cappella. Jako pierwszy zaprezentował się nasz chór OSM II st., a kolejno Strzyżowski Chór Kameralny i Podkarpacki Chór Męski - obydwa pod dyrekcją Grzegorza Oliwy. W zabytkowych wnętrzach kolegiaty rozbrzmiały utwory kompozytorów polskich, obcych, muzyka cerkiewna oraz gospel. Każdy występ był gromko oklaskiwany. W cz. II z rozmachem zabrzmiała Gloria D-dur A. Vivaldiego. Wykonały ją: połączone chóry, solistki Monika Fabisz i Stanisława Mikołajczyk-Madej oraz orkiestra OSM II st., w której partię basso continuo realizował Maciej Janas, partię oboju na saksofonie sopranowym – Jarosław Sereda, a partię trąbki Bartłomiej Sawicki. Całość poprowadziła Magdalena Sokołowska-Faryj. Wspaniała akustyka oraz niezwykłe efekty wizualne dopełniły ekspresyjne wykonanie tego 12-częściowego dzieła. Na zakończenie koncertu, jego pomysłodawca – prof. Grzegorz Oliwa, serdecznie podziękował wszystkim wykonawcom za muzyczne prezentacje oraz licznie przybyłym na koncert melomanom (także z Krosna). Słowa serdecznej podzięki skierował także do Organizatorów: proboszcza tutejszej parafii za udostępnienie świątyni, burmistrzowi Strzyżowa za wsparcie finansowe, firmie oświetleniowej za jej pracę podczas koncertu oraz wszystkim, którzy przyczynili się do jak najlepszej realizacji tego muzycznego przedsięwzięcia. W imieniu krośnieńskich wykonawców, słowa wdzięczności z nadzieją na kolejne wspólne koncerty, skierowała do Organizatorów, Ewa Gorczyca-Kwilosz – wicedyrektor ZSM w Krośnie. Na ręce Grzegorza Oliwy złożone zostały m.in. pamiątki z Krosna- Miasta Szkła. Koncert Oratoryjny zakończył się w bardzo miłej atmosferze – wszyscy wykonawcy zostali podjęci kolacją w Domu Kultury „Sokół”. Była to kolejna okazja, aby w imieniu młodzieży OSM II st. i dyrygentek złożyć ponowne serdeczne podziękowania prof. Grzegorzowi Oliwie. On sam skierował do młodzieży wiele ciepłych słów, na które wszyscy odpowiedzieli rzęsistymi brawami, po czym złożył pamiątkowy wpis do Kroniki Chóru OSM II st.
Koncert Oratoryjny w Strzyżowie był kolejną świetną okazją do promocji naszej szkoły w środowisku i do zaprezentowania muzycznych umiejętności w wymagającym dziele wokalno-instrumentalnym.
Zapraszam do obejrzenia relacji fotograficznej Pani Lidii Lipki oraz posłuchania koncertu.

Renata Zajdel

koncert 1
koncert 2
koncert 3
koncert 4