W niedzielne popołudnie 20 stycznia, zabytkowe wnętrza krośnieńskiej oraz wypełniający ją do ostatniego miejsca, słuchacze, stali się świadkami uroczystego koncertu – ósmej już edycji Wieczoru najpiękniejszych kolęd.

To muzyczne wydarzenie dedykowaliśmy ś.p. Marcinowi Tatrzańskiemu, niegdyś wiceprezesowi Krośnieńskiego Towarzystwa Muzycznego, melomanowi, Osobie z serca oddanej naszej szkole. Zaproszenie do udziału w koncercie przyjęły znane w środowisku podkarpackim i lubiane solistki Monika Fabisz (sopran) i Stanisława Mikołajczyk – Madej (mezzosopran) oraz znamienite zespoły: Strzyżowski Chór Kameralny i Podkarpacki Chór Męski – obydwa pod dyrekcją Grzegorza Oliwy. Całości dopełniły zespoły OSM II st.: chór mieszany pod dyrekcją Renaty Zajdel i orkiestra smyczkowa pod batutą Magdaleny Sokołowskiej-Faryj. Krośnieńscy młodzi śpiewacy bardzo dobrze zaprezentowali się w 2 kolędach stylizowanych K. Wiłkomirskiego: „Chrystus Pan się narodził”, „Wędrowali Trzej Królowie”, P. Łukaszewskiego „Bóg-Człowiek” oraz ulubionej przez nich pastorałce „Szczedrik”. Kolejno publiczność podziwiała zafascynowanych muzyką i śpiewem członków Strzyżowskiego Chóru Kameralnego. To zespół działający już 20 lat przy Domu Kultury Sokół w Strzyżowie, intensywnie koncertujący w Polsce i Europie, i często nagradzany. Pod dyrekcją swego kierownika artystycznego Grzegorza Oliwy strzyżowscy śpiewacy wykonali z młodzieńczym entuzjazmem kolędę F. Nowowiejskiego „Jezusek czuwa”, kolejno 2 aranżacje kolęd tradycyjnych autorstwa zaprzyjaźnionego z chórem Włodzimierza Korcza, a swój występ zamknęli utworem kompozytora młodego pokolenia, Dominika Lasoty - „Przy wigilijnym stole”. Trzecim zespołem prezentującym kolędy był Podkarpacki Chór Męski działający przy WDK w Rzeszowie. Tworzą go panowie z chóru z Gorlic - Belfersingers oraz panowie z chóru strzyżowskiego. Mimo niedługiego stażu, zespół może pochwalić się kilkoma pięknymi nagrodami zdobytymi na konkursach i festiwalach, brał też udział w ważnych przedsięwzięciach muzycznych oraz nagrał kilka płyt. W radosnym wykonaniu chóru męskiego wysłuchaliśmy zróżnicowany repertuar począwszy od kolędy „Śliczna Panienka” St. Niepielskiego (1865 – 1927) przez popularną piosenkę świąteczną I. Berlina „White Christmas”, do 2 aranżacji Marka Pawełka: „Lulajże Jezuniu” i „My też pastuszkowie”. Wszystkie występy wokalne (a cappella) zostały przyjęte niezwykle ciepło. Ale to II część Wieczoru była bardzo wyczekiwanym momentem. Solistki oraz połączone zespoły chóralne wraz z orkiestrą OSM II st. pod batutą Magdaleny Sokołowskiej – Faryj wykonali wspólnie Glorię D-dur A. Vivaldiego. Partię basso continuo realizowała na organach wspomagająca wszelkie inicjatywy muzyczne w środowisku krośnieńskim, absolwentka naszego Liceum Muzycznego, klawesynistka Patrycja Domagalska–Kałuża. Partię oboju podjął na saksofonie sopranowym Jarosław Sereda – doskonale znany saksofonista i kameralista, pedagog ZSM Partię trąbki wykonał Bartłomiej Sawicki z klasy VI OSM II st. Gloria D-dur Vivaldiego to 12-częściowe wymagające dzieło. Wspomagane świetną akustyką świątyni, zabrzmiało godnie i zostało przyjęte niezwykle serdecznie. Na życzenie publiczności bisowano jedną z części. Koncert zakończył się w miłej atmosferze, wszystkim wykonawcom wręczono kwiaty. Prowadząca konferansjerkę Aleksandra Dućka skierowała do proboszcza fary, ks. dziekana Andrzeja Chmury, słowa podzięki za udostępnienie świątyni, osobne podziękowanie dla fotografa Piotra Kuligi i raz jeszcze dla zaproszonych Gości - Muzyków. Na koniec, inicjatorka koncertu Renata Zajdel, zaprosiła publiczność do udziału w kolejnych koncertach organizowanych przez Zespół Szkół Muzycznych.
VIII Wieczór najpiękniejszych kolęd zapisał się w pamięci Organizatorów, Wykonawców i Słuchaczy, jako prawdziwe święto szkoły. Po jego zakończeniu usłyszeliśmy wiele miłych słów, opinii, serdecznych gratulacji i podziękowań.
W swoim imieniu także dziękuję tym wszystkim osobom, którzy pomagali w rożny sposób w zorganizowaniu tego koncertu oraz wszystkim, którzy nad Glorią pracowali, i ją wykonali.

Zapraszam do obejrzenia relacji fotograficznej autorstwa Piotra Kuligi.

Renata Zajdel

 https://photos.app.goo.gl/gxygvRMEGQQ8JZmE8