W zimowy poranek 8 stycznia 2019 r., w sali koncertowej naszej szkoły odbyły się 2 poranki muzyczne o przesłaniu noworocznym. Zorganizowano je dla uczniów szkół podstawowych z Krosna i okolic.

W bogatym i zróżnicowanym programie zaprezentowali się soliści, zespoły kameralne, orkiestra saksofonowa i połączone chóry dziecięce OSM I st. i PSM I st. Występującym towarzyszyła przy fortepianie Anna Materniak. Wśród solistów oklaskiwano Majkę Stadler w piosence „Moja pastorałka”, Majkę Banicką - saksofonistkę z klasy Jarosława Seredy, która zagrała popularną melodię świąteczną „Rudolph – The Red”. Z klasy Henryka Eka wystąpiły 2 zespoły gitarowe. Pierwszy z nich w składzie: Alicja Farbaniec, Maciej Farbaniec, Kacper Groszyk i Magdalena Munia zagrali dwie kolędy tradycyjne – „Gdy śliczna Panna” i „Pójdźmy wszyscy o stajenki”. Drugi zespół, który tworzą: Andżelika Markowicz, Kamila Zajchowska, Zuzanna Dróżdż oraz Jakub Kucharski, wykonał pastorałkę „Hej w dzień narodzenia” oraz kanon „Dona nobis pacem”. Autorem wszystkich opracowań na 4 gitary był opiekun zespołu – Henryk Ek. Najmłodsze w szkole skrzypaczki z klasy Teresy Janas: Marysia Kopacz, Marysia Błaszczyk oraz Zosia Kulasik zagrały w 3-głosie kolędę „Cicha noc”. Młodzi słuchacze z zaciekawieniem wysłuchali też 4 utworów w opracowaniach na orkiestrę saksofonową autorstwa Jarosława Seredy, który także orkiestrę przygotował i poprowadził. Kilkunastu saksofonistów wykonało: „Ach, witajże”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Bracia patrzcie jeno” oraz „Jingle bells”. Równie zróżnicowane utwory świąteczne zaśpiewał chór pod dyrekcją Renaty Zajdel: z repertuaru Beaty Rybotyckiej – „Całą noc padał śnieg” z partiami solowymi Jakuba Kucharskiego i Patrycji Pyteraf, „White Christmas” z solem Lenki Rygiel, a cappella w ukł. 2-głosowym „Pasterze mili” oraz kolędę góralską „Cichaj juz”, następnie „Mario czy Ty wiesz” z partią solową Julii Błaszczyk, utwór „Halleluja” z repertuaru Leonarda Cohena, z udziałem solowym Andżeliki Markowicz, Felicji Parylak, Martyny Jaracz i Łukasza Kuschela. Zwieńczeniem koncertu był hymn bożonarodzeniowy „Adeste fideles” z partią trąbki Ignacego Trybusa (klasa T. Półchłopka). Utwory stanowiące trzon koncertu były dopełnione wierszami noworocznymi współczesnych polskich poetów, a recytowały je Weronika Malinowska i Madzia Munia. Poranki muzyczne zakończyła życzeniami noworocznymi, prowadząca koncerty, Aleksandra Steliga. Na obydwa poranki muzyczne przybyło ok. 400 uczniów. Nasze prezentacje spotkały się z miłym odbiorem. Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z obydwu koncertów.

Renata Zajdel