Z sukcesem powrócił z Niepołomic chór mieszany OSM II st. pod dyrekcją Renaty Zajdel. W dniach 1–2 kwietnia 2017 r. w sali akustycznej Zamku Królewskiego w Niepołomicach rozbrzmiewała muzyka w wykonaniu chórów, które zgłosiły swój udział w XIX Ogólnopolskim Konkursie Chórów „O złotą strunę”.

Honorowy patronat nad konkursem objął Arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski i Roman Ptak Burmistrz Niepołomic. Do konkursu przystąpiło 27 chórów z takich miast jak: Warszawa, Bielsko-Biała, Rybnik, Opole, Starachowice, Kraków, Mielec, Gorlice, Lublin, Jastrzębie Zdrój, Nowy Targ, Leżajsk, Pszczyna. Wśród nich były chóry szkolne, akademickie, ze szkół muzycznych, parafii, stowarzyszeń, instytucji kultury. W konkursie wystąpiło blisko 850 chórzystów amatorów reprezentujących wszystkie grupy wiekowe. Chóry zaprezentowały po 3 utwory regulaminowe z repertuaru polskiego i zagranicznego, zarówno muzyki dawnej jak i kompozytorów współczesnych, w przewidzianym regulaminowo czasie do 15 min. Jury oceniło chóry w dwóch kategoriach: chóry dorosłe (7 chórów) oraz chóry dziecięco-młodzieżowe i akademickie, które to były najliczniej reprezentowane (20 zespołów). Jury postanowiło przyznać Grand Prix chórowi dziewczęcemu „La Musica” Gimnazjum nr 16 im. F. Chopina w Lublinie. Natomiast Złote struny w kategorii chórów młodzieżowych i akademickich przyznano tylko 5 chórom: „Educatusowi” z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, „Pro Musica Camerata” także z Krakowa, chórowi mieszanemu PSM II st. w Rybniku, chórowi OSM II st. w Krośnie oraz chórowi dziewczęcemu „Portamento” ze Starachowic. Trzy chóry z najwyższą punktacją otrzymały nagrody finansowe oraz statuetki Cecylki. Pozostałe chóry w naszej kategorii otrzymały 8 Srebrnych i 6 Brązowych Strun. Chór OSM II st., który ma na swym koncie 3 statuetki Cecylki, 4 Złote struny i 1 Srebrną, powiększył swój dorobek o kolejną piątą już, wyśpiewaną Złotą strunę. Gratuluję i dziękuję z zaangażowanie wszystkim chórzystom, którzy wzięli udział w śpiewaczych zmaganiach. Serdeczne podziękowania kieruję także do pianisty Pana Macieja Janasa za doskonały akompaniament do jednej z pieśni w naszym wykonaniu.

Renata Zajdel, dyrygent