25 stycznia 2016 r. w ramach krośnieńskich obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu w auli PWSZ im. S. Pigonia odbyła się debata oksfordzka na temat: Nie można zaakceptować postawy biernej w sytuacjach ekstremalnych – zagłada Żydów w czasie drugiej wojny światowej. Debatę poprowadziła dr hab. Elżbieta Rączy (UR, IPN O/Rzeszów) oraz Jakub Izdebski (IPN O/Rzeszów). 

Uczestnikami debaty byli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika (Aleksandra Nawrocka, Julia Kolanko, Aleksandra Zając, Weronika Zoła, Konrad Krukierek, Konrad Rzońca) oraz Zespołu Szkół Muzycznych (Beniamn Kosior, Karol Menet, Mikołaj Mazur, Jakub Skiba). Widownia, którą w dużej mierze stanowiła młodzież z krośnieńskich szkół, miała możliwość opowiedzenia się po jednej ze stron przed i po debacie, w trakcie głosowania. Uczestnicy debaty wysłuchali również wystąpienia prof. Szewacha Weissa, honorowego gościa krośnieńskich obchodów. Uczniowie przygotowując się do debaty, uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez Elżbietę Rączy oraz Jakuba Izdebskiego, zapoznali się z literaturą przedmiotu i wzbogacili swą wiedzę na temat Holokaustu.
Opiekę z ramienia szkół nad młodzieżą sprawowali nauczyciele:
Beata Wygonik – Wronka, Paweł Zygarowicz (I LO), Ewa Gorczyca–Kwilosz i Beata Zep (ZSM).